понеділок, 27 червня 2016 р.

газ в поході


Газ для одного
Є багато різних портативних пальників та комфорок для газу і інших видів палива.
Є такі, що їх можна заправляти різними видами палива. Я багато читав про них в інтернеті, але інформація про кількість кВт на годину, яку видає та чи інша система мені ні про що не говорить. Я користувався бензиновими, газовими і спиртовими. Надивившись відео в інтернеті, колись зробив декілька спиртових з алюмінієвих банок, але всі вони були не ефективні. Всі статті з порівняльними характеристиками різних паливних систем дають лише загальне уявлення, яке немає ніякої користі. Забагато факторів впливає на роботу польової кухні: кількість людей (об'єм води та їжі), складність походу, температура навколишнього середовища, висота, вітер вологість повітря, доступність, вага, ціна та якість палива.

Розкажу про самий вдалий досвід використання газу з таким комплектом, розрахованим на одну особу:

Тут у мене комплект з трьох речей:
Баллон газовий (цанговий ) пропан-бутан 220 гр.
Газовий пальник Kovea КВ-0509 Eagle
Адаптер для підключення цього пальника до газового балона.
Це (чорна шайба) перехідник з різьбового стандарту (epi-gas) на високий "цанговий" газовий балон типу Camping Gaz або Go System.

Його можна знайти в інтернеті  за назвою Kovea TКА-N9504 Adapter

Навіщо так складно?  Поясню. Цей пальник Kovea КВ-0509 Eagle розроблений для підключення до балонів з системою замка Epi-Gas для європейського стандарту EN_417 . Балони до нього коштують в чотири рази дорожче, ніж той, що ви бачите на моїх фото.


Але справа не тільки в ціні, такий балон легко купити на будь-якому ринку, їх багато випускають китайці, epi-gas теж буває такої ваги, але частіше продається в тарі від 450гр. Інтернет каже, що такий пальник видає біля 2,7 кВт і споживає до 100 г газу на годину. Не знаю, що це означає.
Балона в 220гр мені вистачило на приготування їжі протягом чотирьох днів і сніданок на п’ятий день.  
Два рази на день (1 обід = 1каша + 1чай = 2 таких кружки, як на фото вище), коли був дощ і холодно, то я пив чай додатково до вечері, і десь 4-5 раз я заварював чай на привалах. Балон привіз назад ще не пустий.
Я користувався цією системою і взимку, декілька разів, коли служив в армії. Варив супи і каші в кастрюлі на 2л. Це було довго і нудно, але, за відсутністю іншої можливості приготувати гарячу їжу, терпимо.  До речі, тоді я використовував пропан-бутан  якоїсь китайської невідомої фірми.

На фото нижче видно, якщо придивитися, краплі дощу на стінках тамбура намету. Плюс такого розташування "кухні" в тому, що пальник захищений від вітру. Тому і в ясну погоду я готував в тамбурі. І можна готувати навіть в темноті. Мінуси такого розташування ви бачите самі :)



Переваги такого методу приготування, порівняно з іншими:

Швидкість. Багаття довго розводити, не завжди є дрова, не завжди погода дозволяє. Газ дає стабільну швидкість приготування.
Незалежність. Зовнішні обставини не впливають на твій обід! Навіть під час зливи і при сильному вітрі, я готував собі іжу.
Безпека. Вогонь абсолютно контрольований. Навіть при падінні комфорки в наметі, ймовірність пожежі відсутня.
Екологічність. Умовна екологічна чистота. Тобто, якщо не зважати на фактори забруднення навколишнього середовища при виробництві газу та компонентів пальника :)

Але ви можете готувати в заповіднику і місцях де не можливо розвести багаття. На жаль не всі переймаються такими дрібницями, як розведення багаття (кожен раз на новому місці) у заповіднику, або й просто в лісі.
Відсутність запаху. Від бензину все смердить і під час приготування теж є запах, від сухого пального іноді буває гірше,  ніж від бензину. Я пробував готувати в наметі на сухому пальному, трохи не вчадів, повіситися можна від сморіду, він ще й не вивітрюється потім.
Надійність і простота. Порівняно з бензиновими системами. Не треба чистити, розпалювати, як примус і не буває неприємних сюрпризів пов'язаних з якостю палива.


Чистий посуд. Той хто готував на соснових дровах, або на бензині, зможе оцінити відстуність кіптяви на посуді. Чисті руки, чисте обличча, чисті речі і ніякої сажі.

Недоліки:
Вага. Треба носити з собою. Але це стосується всіх паливних систем. Про енергетичну ефективність  газу відносно бензину нічого не можу сказати. Шукайте дані, якщо хочете, але то марна трата сил та часу.
Ціна (відносно бензину). В рази дорожчий за бензин. Балон газу 220гр коштує до 2 доларів.Але самі бензинові системи коштують дорожче і складніші в обслуговуванні. До того ж, можуть взагалі вийти з ладу через неякісне паливо.

ТЕМПЕРАТУРА.  Використання газу взимку пов’зано з деякими труднощами. При температурах нижче 0°С, починаються поблеми, його треба підігрівати, тиск в балоні знижується і т.д. Я б не радив його використання взимку. Хоча я готував на ньому, але температура навколишнього середовища була не нижче -5°С. На балоні написано, що він розрахований на -10.  Я використовував екран з фольги, а це пов’язано з небезпекою – адаптер зроблений з пластмаси, якість якої мені невідома, якщо вона деформується від температури, під час використання екрану, то може розгерметизуватися з’єднання з балоном і газ буде витікати крізь щілини. В теорії. Я такого не бачив.
Нестабільний розхід. Залежить від температури і вітру. Я вирішив цю проблему просто: завжди готував в «передпокої» намету, за клапаном. Це дозволило мені не використорвувати екран. Але треба весь час пильнувати і треба розташовувати акуратно, бо стінки намету синтетичні. І ще зпалює багато повітря.
Незручність форми. Високий балон робить конструкцію високою, як башта. Коли поверхня рівна і посуд невеликий, це нічого, але так буває не завжди. Я вирішив дуже просто – закопував балон в землю, або обкладав кам’яними брилами.

Резюме

Це компактна і зручна портативна система для приготування їжі в будь-яких умовах. Завжди буду мати при собі. Я готував на ній в дощ, в холод, в наметі, і навіть побалував себе гарячим чаєм на зупинці в глухому селі о п’ятій  ранку, доки чекав на автобус. Приготування займало в мене до 10 хвилин.




Немає коментарів:

Дописати коментар